Jarní práce na našich vinicích  

Tak jako k vám domů, i do našich vinic dorazilo jaro a vinná réva začíná vykazovat první příznaky probuzení ze zimního spánku. Jakmile se teplota půdy dostane na 10 stupňů Celsia, nastává proces, kdy z čerstvých řezů vytéká bezbarvá míza, tzv. „slzení“.

Tak jako každé jaro i letos vinaře čeká na jaře mnoho práce. Keře vinné révy jsou upravovány před následujícím vegetačním obdobím řezem a vyvázáním k drátěnému vedení, které pomůže udržet keř v době plného růstu v co nejoptimálnějším tvaru. Tato činnost je důležitá pro následné strojové obhospodařování vinic, projíždějící mechanizace nikterak nesmí poškodit keř a proto této činnosti věnujeme zvláštní péči. Tvar keře je důležitý i pro budoucí kvalitní oslunění hroznů.

Těsně před rašením, které se brzy dostaví, je vhodné aplikovat také první postřik pro ochranu výhonku před svijuškou ovocnou, což je nenápadný maličký hmyz přezimující v keřích révy, jehož larvy po jarním probuzeni vysávají mízu z mladých lístků a ze zárodku květenství.

Jak vidíte, na jaře mívají vinaři opravdu plné ruce práce. Všechny je však potřeba vykonávat s velkou pečlivostí, která se vyplatí v následujících měsících v množství a kvalitě hroznů potřebných pro výrobu špičkových vín, na kterých si naše vinařství zakládá.

Pro pokračování je nutné
potvrdit Váš věk

prohlašuji, že jsem starší 18 let