V Pavlovínu jsme sbírali hrozny pro ledové víno 

Už se zdálo, že letošní zima nedopřeje tolik očekávané mrazy a ledového vína ročníku 2017 se ve vinařství Pavlovín nedočkáme. Čekání se nakonec vyplatilo a v pondělí 22.1. se od časných ranních hodin vyšlo sbírat do vinice před hlavní budovou vinařství v areálu v Bohumilicích.

„Počasí vyšlo až nad očekávání skvěle. Bylo – 8,5 stupňů Celsia, naprosté bezvětří a sbíralo se nám fakt hezky. Musím říct, že už jsme pomalu přestávali doufat, že by takový mráz mohl ještě přijít, už se má opět oteplovat. Vinici máme denně na očích a zdravotní stav hroznů byl dobrý, tak jsme je nechali pořád viset a čekali na tento vytoužený den. Cukernatost dosáhla úctyhodných 42o NM, časem bychom je posbírali i tak, ale už bychom se nemohli pyšnit ledovým vínem. Pro vinaře je to vždycky risk, počasí si s námi v posledních letech dost hraje“, říká Radim Heča, ředitel vinařství.

Letošní zima pro výrobu těchto vín je abnormálně teplá a ledové víno bude letos mít opravdu jen malá hrstka vinařů. Kdo neposbíral v mrazivém dnu v prosinci, měl šanci ještě teď.

„Je teprve konec ledna, ale kdoví, zda ještě takové mrazy přijdou. A i kdyby, v tomto nadcházejícím teplém počasí už bude zdravotní stav hroznů jen horší, takže už není na co čekat“, dodal Radim Heča.

Pro pokračování je nutné
potvrdit Váš věk

prohlašuji, že jsem starší 18 let