V Pavlovínu jsme sbírali hrozny pro ledové víno 

Už se zdálo, že letošní zima nedopřeje tolik očekávané mrazy a ledového vína ročníku 2017 se ve vinařství Pavlovín nedočkáme. Čekání se nakonec vyplatilo a v pondělí 22.1. se od časných ranních hodin vyšlo sbírat do vinice před hlavní budovou vinařství v areálu v Bohumilicích.

„Počasí vyšlo až nad očekávání skvěle. Bylo – 8,5 stupňů Celsia, naprosté bezvětří a sbíralo se nám fakt hezky. Musím říct, že už jsme pomalu přestávali doufat, že by takový mráz mohl ještě přijít, už se má opět oteplovat. Vinici máme denně na očích a zdravotní stav hroznů byl dobrý, tak jsme je nechali pořád viset a čekali na tento vytoužený den. Cukernatost dosáhla úctyhodných 42o NM, časem bychom je posbírali i tak, ale už bychom se nemohli pyšnit ledovým vínem. Pro vinaře je to vždycky risk, počasí si s námi v posledních letech dost hraje“, říká Radim Heča, ředitel vinařství.

Letošní zima pro výrobu těchto vín je abnormálně teplá a ledové víno bude letos mít opravdu jen malá hrstka vinařů. Kdo neposbíral v mrazivém dnu v prosinci, měl šanci ještě teď.

„Je teprve konec ledna, ale kdoví, zda ještě takové mrazy přijdou. A i kdyby, v tomto nadcházejícím teplém počasí už bude zdravotní stav hroznů jen horší, takže už není na co čekat“, dodal Radim Heča.